Sale!

Lessons for Introducing Multiplication, Grade 3 (Teaching Arithmetic)

Original price was: $37.95.Current price is: $23.87.

-37%

This resource offers step-by-step lessons for introducing multiplication to third-grade students with a focus on problem-solving.

Lessons for Introducing Multiplication, Grade 3 (Teaching Arithmetic)
Lessons for Introducing Multiplication, Grade 3 (Teaching Arithmetic)
$37.95 Original price was: $37.95.$23.87Current price is: $23.87.

[wpforms id=”1190″ title=”true” description=”Request a call back”]

Support mathematical understanding in your instructional program through this rich collection of easy-to-use teaching resources. Each book focuses on a specific arithmetic topic and offers a series of classroom-tested lessons addressing the three important aspects of arithmetic instructioncomputation, number sense, and problem solving. The lessons include step-by-step directions, amount of time needed, materials required, classroom vignettes, samples of student work, reproducibles, and a discussion of the math underlying the lesson.

Additional information

Weight 0.59 lbs
Dimensions 21.1 × 1.3 × 28.4 in

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Lessons for Introducing Multiplication, Grade 3 (Teaching Arithmetic)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *